Croatian Anime Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Croatian Anime Forum


 
Početna stranicaPortalLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Crtanje mange

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Saiko
Anime Expert
Anime Expert
Saiko


Broj postova : 187
Join date : 09.01.2013
Age : 32
Lokacija : Varaždin/Zagreb

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime9/1/2013, 7:48 pm

Bok ljudi, imam više pitanja jer sam trenutno u fazi zanosa pa please help Smile

1. kako se na hrvatski prevede G pen i ostala pera koji koriste mangaka? Kako nabaviti potrebno za crtanje?
2. kakav papir treba biti za konačnu verziju? koje dimenzije i debljina? postoji neki posebni?
3. koliko se tolerira sloboda izražavanja i neke nejako očite grješke (recimo mali fail u proporciji, ruka mi nije baš savršena) u mangi?
4. zna li ko neki link gdje se može pogledati video o tome kako papir postaje manga, korak po korak? (zanima me redosljed rada)

Evo to je to zasad od mene, mislim da sam vas ubila pitanjima type, type, type sorry ljudi nisam ja to je moja glava puna pitanja

Thanks unaprijed Very Happy


[Vrh] Go down
LilithK
Anime Fighter
Anime Fighter
LilithK


Broj postova : 85
Join date : 21.10.2012
Age : 27
Lokacija : Vukohebina Wonderland

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime10/1/2013, 10:23 am

Uhh te materijale vjerojatno neces nac u Hrvatskoj... Mozda da narucis preko eBaya ili tako? A za video kako napravit provjeri na Youtubeu ili proguglaj jednostavno. Nisam bas od pomoci ali eto XD
[Vrh] Go down
Johnny
Moderator
Moderator
Johnny


Broj postova : 799
Join date : 30.08.2011
Age : 29
Lokacija : Zagreb

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime10/1/2013, 10:49 am

1. Nisam stručnjak, ali msm da za takve stvari ne postoje hrvatske riječi. Znam nekog tko se bavi crtanjem pa ću ga pitati gdje on nabavlja svoje potrepštine (nije baš taj tip umjetnika, ali vjerojatno ćeš i ti nešto naći u takvoj trgovini).
2. Fkt nemam pojma.
3. Ovisi što, kako i koliko. Ja osobno ne zamjeram neke takve male gluposti koje, hvala Bogu, nalazim i u kvalitetnim stvarima.
4. YTB bi trebao biti pun toga. Nisam stručnjak za to područje, ali sam i prije tražio turtoriale na YTB; advice-pogledaj par najgledanijih i iz toga izvuci:
a) što im je zajedničko - te stvari su vjerojatno must
b) što im je različito - te stvari su često osobna preferenca, ali pokušaj ih zamijetiti
c)kakvi su rezultati - prema onome što želiš izaberi video koji se tebi čini najbolji.
Također pogledaj komentare, često su jako pametni ljudi lijeni napraviti video, ali ipak imaju vremena komentarom dati dopunu/savjet.

Nije mnogo, ali nadam se da sam pomogao. Smile
[Vrh] Go down
Saiko
Anime Expert
Anime Expert
Saiko


Broj postova : 187
Join date : 09.01.2013
Age : 32
Lokacija : Varaždin/Zagreb

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime10/1/2013, 4:52 pm

Hvala ljudi Smile Ma imam hrpu pitanja, sve me zanima, gledala sam na youtubu, ali nisam našla još neki kvalitetni korak po korak video. A tražit ću i dalje.

Isto ako neko ikako zna kak se dodaje screentone? Meni nije jasno, vidjela sam jedan tutorial o tome kako postoji neki papir koji se tako zove pa se onda lijepi na crtež i izrezuje potreban oblik. Nije mi jasno, da li se to pretežno koristi ili se sjenća na kompu ili ručno? Ili je to osoban izbor? Da li uopće neko sve radi ručno, uključujući sjenćanje? type, type, type

Thanks Smile

[Vrh] Go down
Cydonia
Anime Star
Anime Star
Cydonia


Broj postova : 17
Join date : 02.05.2013
Age : 29
Lokacija : Slatina

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime3/5/2013, 5:02 pm

1.
ne prevodi se puno profesionalnih pojmova koje imaju englesko (u ovom slučaju i japansko) ime jer jednostavno nisu za širu upotrebu XD
i mislim da g-penove i maru penove ne možeš baš ovdje nabaviti (ako netko zna da se mogu, javite!), iako bih ti preporučila obične penove ili multilinere umjesto ovih, jer s ovima moraš basically kupit i tintu i sve je jednostavno messy, a ako nisi neki veliki pro (koji želi napraviti crtu u jednom potezu s 5 različitih debljina koje se prelijevaju jedna u drugu) to je jednostavno nepotrebno. multilinere kupiš u bilo kojoj knjižari, izgledaju kao markeri za CD (http://www.cultpens.com/acatalog/mlsp-linewidths.jpg) - možeš i te za cd koristit, u biti je razlika samo u tinti, vrh je isti
2.
koliko ja znam, za konačnu verziju se upotrebljava B4 ili veće dimenzije, pa se onda reže na potrebne dimenzije za uvez.. mislim, tehnički, možeš crtati na bilo čemu što je većih dimenzija nego što ćeš uvesti (ako ćeš uopće uvesti). a ako ne, onda bilo šta vjerojatno..
ima posebnih papira za mangu (ali opet mislim da ne u hrv) koju su nešto deblji i ne propuštaju copic markere ("they don't bleed" kako bi rekli profesionalci Razz), ali ako kupiš bilo koji deblji papir od ovog običnog za printanje mislim da će bit sve ok (ako radiš s markerima ili vodenim bojama ili sl. za drvene, olovku i te linere ni ne treba, meni služi sasvim dobro ovaj obični za printanje)
3.
to ne bih znala, nisam se nikad konzultirala sa stručnjacima xD mislim da nije neki veliki bed..
4.
pa imaš na YT puno videa kako ljudi crtaju ali nitko ne posta baš one profesionalne kako rade od početka do kraja.. al u nekima pričaju o tome kako rade (mark crilley npr.), on ih radi ručno, iako se to danas skoro sve digitalno radi (u biti početak je isti, ručno crtaš na papir, a digitalno isprintaš), i onda šalješ izdavaču i oni onda to tiskaju (ako već nije), i režu i uvezuju...

ovo su većinom bits of info koje sam pokupila s interneta, nemam neku posebnu stranicu ili video koje bih preporučila gdje je sve u jednom (iako bih voljela da ima - ako netko zna, javite Smile

edit: e nisam ni skužila ovo za tonove dok niam postala: da, postoje tonovi, papir koji je doslovno siva poluprozirna naljepnica koju zalijepiš na papir i izrežeš koliko ti treba. neki rade i sjenčanje ručno; neki sjenčaju digitalno; neki naprave lineart ručno pa i bojaju (ako je u boji) i sjenčaju digitalno, ili samo osjenčaju; a neki rade i lineart i bojanje ručno a sjenčaju digitalno.. sve ovisi o izboru.. iako mi se čini da toniranje ručno traži puno vremena i vježbe.. to je basically bilo dok se nije ništa radilo digitalno pa su morali imati nekakvu ujednačenu sivu podlogu, a sad se sve to riješava kompjuterski..
hope i helped Smile


Zadnja promjena: Cydonia; 3/5/2013, 6:21 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Saiko
Anime Expert
Anime Expert
Saiko


Broj postova : 187
Join date : 09.01.2013
Age : 32
Lokacija : Varaždin/Zagreb

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime3/5/2013, 5:53 pm

pomogla si puno Crtanje mange 606840 zakon odgovor, hvala Crtanje mange 80831 obavezno postaj svoje crteže u postu are you a manga artist pa se komentiramo tamo Crtanje mange 472293 napokon netko ko crta Crtanje mange 233140
[Vrh] Go down
Cydonia
Anime Star
Anime Star
Cydonia


Broj postova : 17
Join date : 02.05.2013
Age : 29
Lokacija : Slatina

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime3/5/2013, 6:20 pm

dou itashimashite
i nisam ništa crtala već jedno pola godine.. nedostatak vremena i previše ostalih zanimacija, iako sada na ljeto vjerojatno opet hoću... a post ću pregledat, možda i stavim crteže neke Smile
[Vrh] Go down
Cydonia
Anime Star
Anime Star
Cydonia


Broj postova : 17
Join date : 02.05.2013
Age : 29
Lokacija : Slatina

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime20/8/2013, 3:36 pm

e evo malo je kasno, ali sophie je upravo objavila video o publishanju mange, pa ako ti nešto pomogne: [You must be registered and logged in to see this link.] Smile
[Vrh] Go down
Saiko
Anime Expert
Anime Expert
Saiko


Broj postova : 187
Join date : 09.01.2013
Age : 32
Lokacija : Varaždin/Zagreb

Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime20/8/2013, 6:13 pm

e thanks Very Happy Very Happy Very Happy Crtanje mange 606840 
[Vrh] Go down
Sponsored content





Crtanje mange Empty
PostajNaslov: Re: Crtanje mange   Crtanje mange Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Crtanje mange
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Zaljublljena u MANGE
» Mange na prodaju!!!!!
» Vaše mange
» Što vas prvo odbije kod mange?
» Koje mange imate kod kuće?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Croatian Anime Forum :: Art & the Artists :: Art & Soul-
Forum(o)Bir: